მიხეილ სააკაშვილი - ბრძოლა აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს და გამარჯვებამდე მივიდეს
ექსკლუზივი: ივანე ჩხაიძემ ჯერ ხელი მოაწერა შემდეგ კი უარყო - ჯანდაცვის სამინისტრო სკანდალში ეხვევა
24.03.2023 ნახვები: 26873
მთელი დღე ხმაური იყო ჯანდაცვის სამინისტროსთან, აქონდროპლაზიის მქონე მოზარდების მშობლები შვილებისთვის სასიცოცლოდ მნიშვნელოვანი პრეპარატის შესაძენაად დაფინანსებას ითხოვენ.
როგროც მშობლები "ნეიშენ ჯორჯიასთან" საუბრისას აცხადებენ, ისინი არ შეწყვეტენ ბრძოლას მანამ სანამ მათ შვილებისთვის მედიკამენტი, რომელზეც ბავშვების ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესებაა დამოკიდებული საქართველოში არ შემოვა.
რამდენიმე საათის წინ, ჯანდაცვის სამინისტრომ ვიდეო მიმართვა გაავრცელა სადაც, პედიატრი ივანე ჩხაიძე საუბრობს რომ მედიკამენტის საქართველოში შემოტანა ჯერჯერობით სახიფათოა რადგან მსოფლიოში ამ მედიკამენტის გამოყენება არცერთ ქვეყანაში არ არის შესაძლებელი.
"ნეიშენ ჯორჯიას" ხელში ღია წერილი ჩაუვარდა რომლის თანახმადაც მტკიცდება, რომ ივანე ჩხაიძე ხელს აწერს მედიკამენეტის საქართველოში შემოტანის მოთხოვნას და ადასტურებს რომ მედიკამენტი საერთაშორისოდ აღიარებულია და მისი მიღება უსაფრთხოა:
იავნე ჩხაიძის ხელმოწერა
თუმცა რამდენიმე საათის წინ ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ვიდეო მიმართვაში საპირსპიროს ყვება პედიატრი ჩხაიძე და აცხადებს, რომ მედაკამენტი საერთაშორისოდ აღიარებული არ არის.
როგორ "ნეიშენ ჯორჯიას" მშობლები აცხადებენ ჯანდაცვის სამინისტროს ამ ტყუილს არ აპატიებენ. ისინი აცხადებენ, რომ თამარ გაბუნიამ მათ პირობა მისცა რომ ეს მედიკამენტი აუცილებლად შემოვიდოდა ქვეყანაში. როგორც ისინი ამბობენ მედიაკმენტისთვის 8 მილიონი ლარია გამოყოფილი.
მშობლები მასშტაბურ და უწყვეტ აქციებს აანონსებენ.