სალომე ზურაბიშვილი - „წინააღმდეგობის პლატფორმის“ მეორე შეხვედრაზე დავაფიქსირეთ პოზიცია, რომ არცერთი აქ შემავალი პოლიტიკური პარტია არ მიიღებს მონაწილეობას ე.წ დროებით საგამოძიებო კომისიის მუშაობაში
მიხეილ სააკაშვილი - ვერავინ ვერ მეტყვის: „აი, პროდასავლური ძალა ვართ“, პროდასავლური არა ტოროლა
მიხეილ სააკაშვილი - ბრძოლა აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს და გამარჯვებამდე მივიდეს
რომან გოცირიძე - საქართველოში უმუშევრობა მცირდება რუსეთის მოქალაქეების დასაქმებისა და საქართველოს მოქალაქეების უცხოეთში გასვლის გამო
18.08.2023 ნახვები: 573
საქართველოში უმუშევრობა მცირდება რუსეთის მოქალაქეების დასაქმებისა და საქართველოს მოქალაქეების უცხოეთში გასვლის გამო, – ამის შესახებ ოპოზიციონერმა დეპუტატმა, რომან გოცირიძემ განაცხადა.
როგორც რომან გოცირიძემ აღნიშნა, რუსეთის მოქალაქეები საქართველოში ქმნიან ინდივიდუალურ საწარმოებს და საქართველოში დასაქმებულებად ითვლებიან.
„ჩვენ არ გვაქვს 2023 წლის სტატისტიკა, შარშან ასი ათასი ჩვენი მოქალაქე დარჩა უცხოეთში. უმუშევრობის შემცირება ნიშნავს, რომ ამ წელსაც ხდება ჩვენი მოქალაქეების ძალიან დიდი რაოდენობით გადინება, ძირითადად იმ ადამიანებისა, რომლებიც სამუშაო ძალას მიეკუთვნებიან, ანუ ახალგაზრდა, შრომოსუნარიანი ჩვენი მოქალაქეები გადიან უცხოეთში. ეს არის მთავარი მიზეზი უმუშევრობის შემცირებისა. გარდა ამისა, უმუშევრობის შემცირების მთავარი ფაქტორი არის რუსეთის მოქალაქეების საქართველოში დასაქმება, ისინი ქმნიან ინდივიდუალურ საწარმოებს. საკმარისია, დარეგისტრირდე ინდმეწარმედ და ერთი დოლარი ჩაგერიცხოს ანგარიშზე, უკვე ფაქტობრივად ნიშნავს, რომ საქართველოში ხარ დასაქმებული. 20 ათასი ინდივიდუალური საწარმო შექმნეს ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთის მოქალაქეებმა საქართველოში და გარდა ამისა, უკვე სერიოზული ბიზნესები აქვთ, როგორებიცაა შეპესეები, სადაც ასაქმებენ თავიანთ მოქალაქეებს. საქართველოში უმუშევრობა მცირდება რუსეთის მოქალაქეების დასაქმებისა და საქართველოს მოქალაქეების უცხოეთში გასვლის გამო“, – განაცხადა გოცირიძემ.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2023 წლის II კვარტალში საქართველოში უმუშევრობის დონე წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 1.4 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 16.7 პროცენტი შეადგინა.